УАП - Вишитий "Кобзар" у Великому Житині

Вишитий

Дитяча письменниця та народна майстриня Олена Медведєва з Рівного представила вишите нею перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка 1840 року у Великожитинській загальноосвітній школі під час зустрічі з учнями та вчителями з нагоди Дня української мови та писемності.

 

 

За словами Олени Медведєвої, чорною ниткою завтовшки 1 міліметр за допомогою техніки стібок вишито кожну букву всіх творів, які ввійшли у "Кобзар" 1840 року видання: "Думи мої", "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка" ("Нащо мені чорні брови"), "До Основ’яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч". Висота спеціально створеного шрифта сягає 5 міліметрів.

 

Вишиті на канві "дикий льон" сторінки, яких загалом 48, прикріплені до листків з повсті розміром 36,5 х 26 сантиметрів і скріплені за так званим японським старовинним методом переплетення книг. Між ними вміщено кольорові та монохромні вишиті репродукції ранніх картин Тараса Шевченка, в тому числі "Катерина", "Тополя", "Циганка-ворожка", "Звільнення апостола Павла із темниці".

 

Обкладинка фоліанта обтягнута світло-коричневою шкірою, на якій золотистими нитками написано автограф Тараса Шевченка і назва збірки.

 

Мистецький шедевр Олени Медведєвої став виявом її глибокого захоплення творчістю Тараса Шевченка та даниною вдячності йому за те, що зафіксував українську мову як видатну за своїми можливостями у колі інших мов.

 

Авторка показала, як нині працює над вишиванням текстів віршів Івана Франка та запросила голову сільської ради Людмилу Хому і директора школи Тетяну Шахрайчук вивести по декілька букв ниткою на полотні.

 

Такою була прелюдія до розмови про велетів української літератури минулого і сьогодення, особливості сучасного функціонування нашої мови. Про це говорили інші гості школи – голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Анна Лимич і заступник голови Віктор Мазаний, поет, прозаїк, лауреат літературної премії імені Валер’яна Поліщука, літературної премії імені Уласа Самчука, двічі переможець міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова" Василь Басараба.

 

 

Віктор Мазаний, зокрема, порадив, як на практиці щоденно слід дбати про культуру мовлення, очищувати українську лексику від слів-калік, якими є сленг та спотворені русизми, наголосив на просвітницькій місії української літератури.

 

 

Свою любов до рідного слова, переживання за його долю продемонстрували й учні – у декламаторських композиціях, хорових та сольних музичних виступах.

 

Також було вирішено започаткувати в селі роботу літературної студії та присвоїти їй звання імені Сергія Мельничука – земляка великожитинців, відомого в минулому письменника, якому нещодавно на фасаді сільського будинку культури відкрито меморіальну дошку. Тими, хто робить свої спроби у красному письменстві, опікуватиметься обласна організація Національної спілки письменників України.

 

Як зазначила Людмила Хома, рівненські письменники допомагають місцевим жителям формувати особливу духовну ауру, зокрема, поповнюючи місцеву книгозбірню і надаючи їй найсучаснішого змісту у проекті "Президентська Бібліотека у Великому Житині": цього дня, наприклад, вони знову подарували десятки книг – своїх власних з автографами та інших українських авторів.

 

Автор: Степан Городецький

 

Фото: РОО НСПУ

11.11.2015

Джерело: http://book-ua.net/