УАП - Віктор Губарев. Як написати вестерн

Віктор Губарев. Як написати вестерн

  Перш ніж осушити пляшку віскі й сісти за письмовий стіл, ви повинні чітко усвідомити, що вестерн – це така річ, в якій дія відбувається десь у другій половині XIX століття на американському Дикому Заході. Розібравшись із часом і місцем дії, вам треба прочитати вестерни усіх ваших попередників або хоча б подивитися фільми Джона Форда й Біллі Вайлера: звичайно, не для того, щоб не повторювати чужих сюжетів, а навпаки – щоб вибрати той, котрий вам найбільше сподобається. Адже уся чарівність вестерна полягає в тому, що його будують за однією й тією ж схемою. Втім, майте на увазі, що йдеться про класичний вестерн. Усілякі непотрібні нововведення Артура Пенна та інших реформаторів я вам рекомендувати не буду – новації змушують мізкувати, а це може завадити сприйняттю ідеї справжнього вестерна.

  Головна ідея вестерна – це перемога Добра над Злом, і, відповідно, весь конфлікт в ньому зводиться до одвічної боротьби Добра зі Злом.

  Засвоївши цю істину, ви повинні чітко поділити своїх героїв на два табори: в один помістити Героя та його придатки (наречену, шерифа, рейнджерів), в інший – злодіїв.

  Герой вестерна має бути стовідсотковим блондином, мати сині очі та білозубу посмішку. Він наділений виключно позитивними якостями: швидко стріляє, сильно б’є, поважає усіх, навіть ворогів; він любить батьків (про яких давно нічого не знає), дітей (звичайно, чужих, оскільки своїх немає), тварин (особливо свого коня).

  Один з придатків Героя – жінка. Але не будь-яка. Вона – неодмінно блондинка і неодмінно колишня повія (на крайній випадок – співачка з салуна, що, власне, те саме). Під впливом Героя вона перевиховується, робиться духовно багатшою і, можливо, за власним бажанням одружується з ним (у кращому випадку – рятує його від бандитської кулі, затуливши своїм бюстом; це, до речі, стало б спокутою за негарну поведінку в минулому й уберегло її від ще гіршої поведінки в майбутньому).

  Шериф – добрий малий – повинен носити сорок пятий розмір, бляшану зірку та срібні баки. Його бажано пристукнути на самому початку.

  Рейнджерів – помічників шерифа – можна пристрелити по одному чи гуртом у будь-якому місці вестерна.

  Перейдемо до злодіїв. Якщо дія розгортається в містечку з залізничною станцією, перукарнею й салуном, індіанців можна не турбувати. Достатньо взяти підручний матеріал – конокрадів, грабіжників, шулерів. Вони менш екзотичні, проте більш упізнавані. Головний бандит – обовязково брюнет, мерзенний до неподобства, вдягнений в усе чорне. Він пє, наче лорд, і смалить дорогі цигарки, ніби перебуває по вуха в боргах. Водночас він влучно стріляє зі своєї кишенькової артилерії (але, Богу дякувати, не в Героя).

  Для інтриги можна ввести в оповідання пекучу брюнетку – Підступну Спокусницю. Вона працює на злодіїв, і що з нею зробити в кінці – справа совісті автора. Найкращим було б виселити її в інше містечко, можна спробувати перевиховати (що, однак, небажано, оскільки розтягне те, що розумники називають сюжетом), краще ж за все – увязнити на рік чи два. Вона повинна кувати лихо Герою, зваблювати його й бути яскравим антиподом блондинки.

  Окрім дійових осіб, у вестерні присутні: коні, інша худоба, фургони, потяги, сміт-і-вессони, вінчестери, сомбреро, пляшки з віскі, карти гральні, ранчо, станція, прерія, каньйони, койоти, корраль, чапарраль, кактуси й орлани, які майорять у синьому небі Дикого Заходу.

  У вестерні звучать веселі пісеньки ковбоїв. Їхній зміст безневинний і може бути приблизно таким:

  

  Ми судитимемо тебе

  По справедливості,

  А потім повісимо...

  

  Тому непогано було б задіяти гітару, банджо й рояль, а також шибеницю або дуб.

  Бійок має бути якомога більше. Усі вони супроводжуються биттям по фізіономіях та посуду, польотами через столи й барну стійку, стрибками з дахів, пальбою з кольтів та гвинтівок. Але трупів у підсумку майже не буває. В цьому – гуманізм вестерна.

  І, нарешті, перейдемо до сюжету, тобто до найнепотрібнішої деталі класичного вестерна.

  Герой зявляється в містечку невідомо звідки, але на коні. Він збирається лише напоїти свого гнідого та випити склянку лимонаду в салуні. В містечку він застає дуже нервову обстановку: бандити тероризують жителів, рейнджери повтікали або вбиті, шериф – на волосину від загибелі. Герой з обуренням спостерігає за бійкою в салуні, його теж зачіпають… Він ображається, але поки що скромно відступає вбік – його час ще не настав.

  Незабаром у Героя зявляється друг, і цього гарного хлопця того ж вечора підступно вбивають. Герой присягається своєму гнідому помститися вбивцям. Він перезаряджає кольти, йде кавалерійським кроком в салун і там вступає в нерівний бій з усією бандою. Тут важливо ефектно показати, як наш красень справно розкидає злодіїв, а потім в чесному двобої розряджає в ватажка все, що залишилося в обоймі. Закінчується це шоу тим, що він їде геть у невідомому напрямку, але за обрій і з блондинкою, котру принагідно вириває з рук бандитів.

  Отже, ознайомившись з моїми порадами, ви тепер можете допити свій віскі, закурити сигару і, насвистуючи ковбойську пісеньку, починати творити вестерн. Не виключено, що його коли-небудь побачать на екрані, а можливо, й прочитають у книжці з красивою палітуркою.

 

© В. К. Губарев, 2015

Відгуки до допису

Залишати відгуки можуть лише зареєстровані користувачі

Щоб залишити відгук увійдіть у свій обліковий запис

Юлія
Юлія

15:42:28 26-08-2015

А от я думаю, непоганий би був вестерн з точки зору блондинки чи друга головного героя...

Віктор
Віктор

10:21:38 26-08-2015

Погоджуюсь, що без гарної "картинки" з ковбоями, кольтами та салунами вестерн вже не вестерн. :-)

Олександр
Олександр

16:06:42 18-08-2015

ілюстрація доречна)

Олександр
Олександр

10:45:48 18-08-2015

так, текст класний... а якби ще картинку додати - кількість читачів суттєво збільшиться... просування в неті теж має правила жанру))

Павло
Павло

08:23:31 18-08-2015

оооо! захотілося написати щось таке... або хоча б перечитати... чи передивитися ще раз Золото Макени!

Тата
Тата

23:54:40 17-08-2015

Не хотіла б бути нареченою. Хай би вже героєм, однак пролітаю із кольором волосся й очей. От би хтось написав із мене Шерифа чи Підступну Спокусницю!;)