УАП - Віктор Губарев. Дерев'яна Нога

Віктор Губарев. Дерев

 

ДЕРЕВ’ЯНА НОГА

 

Франсуа Леклерк був одним з найславетніших французьких корсарів XVI століття. У нього було вельми оригінальне прізвисько - Дерев'яна Нога.

Звідки ж воно взялося?

 

Одного разу зовсім юний Франсуа сказав батькам, що піде до склепу купити цукрової вати. А сам, зв’язавшись з ватагою бездомних волоцюг, пішов на абордаж португальської каравели: вона саме поверталася з Бразилії з вантажем цукру і "бразильського дерева".

 

Під час абордажу куля з португальської аркебузи випадково - не будемо нікого звинувачувати в цьому - влучила хлопцеві в ліву ногу. І один вчений хірург, якого викинули з Сорбонни за надмірне захоплення Бахусом і Венерою, взявся її лікувати. Утім, коньяк, яким він збирався обробити рану, дивним чином змінив напрямок руху і потрапив лікареві в горлянку, що, звичайно, докорінно змінило його уявлення про те, де "ліве" і де "праве". Відтак, цей недолугий нащадок Ескулапа відтяв Леклерку праву ногу, а замість неї приладнав милицю: на дозвіллі, у вільний від абордажів час, він вирізав її скальпелем з трофейного "бразильського дерева".

 

Відомості про подальші морські пригоди Дерев’яної Ноги надто туманні та суперечливі. Припускають, що в липні 1543 року він міг взяти участь у зухвалому нападі капітана Роберваля на іспанське місто Картахена в Південній Америці. А в 1549 році служив під командуванням генерала французького галерного флоту і відзначився хоробрістю в битві з англійцями біля острова Ґернсей. У вересні 1551 року завдяки схвальним рекомендаціям адмірала-гугенота Ґаспара де Коліньї король Генріх II подарував Леклерку нову милицю і шляхетство.

 

Як будь-який правовірний гугенот, Дерев’яна Нога щиро вважав, що захищати свою віру і грабувати католиків – це не тільки радість, а і святий обов’язок справжнього християнина. У липні 1552 року, під час чергового конфлікту між королями Франції та Португалії, наш герой висадив на острові Порту-Санту півтори сотні своїх друзів-гугенотів, які пограбували там рибальське селище і склади з мадерою та спалили католицьку церкву. За рік Дерев’яна Нога вийшов з порту Гавр на чолі флотилії з трьох кораблів: сам він йшов на "Клоді", його заступник Жак де Сор - на "Есперансі", а капітан Робер Блондель - на "Авантюрі". Хлопці хотіли помилуватися краєвидами Карибів і, між іншим, пограбувати іспанських колоністів на Великих Антільських островах. Однак, перш ніж взяти курс на Вест-Індію, корсари вирішили побавитися в водах Канарських островів. Там, біля Гран-Канарії, їхня флотилія атакувала іспанський флот під командуванням Алонсо де Мальдонадо і взяла на абордаж два вітрильники.

 

Коли Дерев'яна Нога з'явився в Карибському морі, під його прапором було вже шість великих кораблів і чотири допоміжних судна з 800 розбишаками на борту. З ними він спустошив майже всі гавані іспанців на островах Пуерто-Ріко та Еспаньйола. Повертаючись до Франції, 21 липня 1553 року Леклерк  напав на Лас-Пальмас – найбільше місто на Канарах. Почувши виття 700 головорізів, іспанська варта утекла разом з усіма містянами. Корсари спалили не тільки Лас-Пальмас, а й усі села та садиби Гран-Канарії.

 

У лютому 1554 року Дерев'яна Нога вдруге рушив на Кариби - цього разу з флотилією у складі восьми суден. Поблизу острова Пуерто-Ріко його кораблі розділилися. Капітан Жак де Сор пішов грабувати місто Сантьяго-де-Куба, а Леклерк, захопивши кілька призів, повернувся через Атлантику до Азорських островів. Тут вінпланував підстерегти іспанський "срібний флот", що перевозив скарби Нового Світу до метрополії. Однак що людина планує, те Бог руйнує: налетів ураган і сплутав французам усі карти.

 

У березні наступного року Дерев'яна Нога очолив флотилію з дванадцяти кораблів для чергового нападу на Канарські острови. Але через сварку двох капітанів його флотилія розпорошилася, і здійснити цей задум також не вдалося.

 

Мирний договір з Іспанією, підписаний у Като-Камбрезі 1559 року, а також початок кривавих релігійних воєн у Франції призвели до зниження активності французьких корсарів на атлантичних шляхах. На початку 1560-х років Дерев'яна Нога тимчасово перейшов на службу до англійців і з грудня 1562 до березня 1563 року крейсував у протоці Ла-Манш між Гавром, Фалмутом і Дьєпом. Свої призи - торговельні судна католиків - він приводив у Гавр.

 

Незабаром, однак, Леклерк розірвав союзницькі відносини з англійцями. Він вирішив вирушити до Азорських островів, щоб вистежувати там іспанські галеони зі скарбами. На жаль, в історичних джерелах не збереглося відомостей про цю експедицію. Відомо лише, що додому Дерев’яна Нога вже не повернувся. Його корабель перетворився на привид, який лякав чесних навігаторів то в одному, то в іншому куточку океану. Спочатку його називали Летючим Французом, але оскільки судно було побудоване на голландських верфях, ця обставина сприяла виникненню чималої плутанини в головах забобонних моряків. Саме тому Летючого Француза невдовзі перейменували на Летючого Голландця.

 

14.10.2018

Відгуки до допису

Залишати відгуки можуть лише зареєстровані користувачі

Щоб залишити відгук увійдіть у свій обліковий запис