УАП - Трішки корисної інформації про брендінг: модель 4D

Трішки корисної інформації про брендінг: модель 4D

Продуктивною маркетинговою концепцією, яка може бути використана при розробці бренду є теорія 4D брендінгу, розроблена  відомим шведським рекламістом Томасом Гедом. 

    Я не впевнений, що Алекс Ліссітца, президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ; йдеться про кінець 2010-х років), керувався саме розробками Томаса Геда для розвитку  своєї організації. Проте, широко відомий серед урядовців,  керівників підприємств агропромислового комплексу та громадських організації, бренд УКАБ є гарною ілюстрацією концепції  брендінгу 4D.

      Якщо бути максимально стислим, теорія брендінгу 4D полягає в формулюванні чотирьох основних вимірів,  які визначають сутність бренду. Як стверджує Томас Гед, будь який бренд має чотири основних складових, котрі визначають його структуру та ринкову позицію. Застосовуючи аналогію з чотиримірним простором-часом, відомим нам з релятивістської фізики, він називає ці складові «вимірами», в яких створюється і розвивається бренд:

- функціональний вимір;
- соціальний вимір;

- духовний вимір;

- ментальний вимір.

       Функціональний вимір означає сприйняття корисності товару чи послуги, що асоціюється з брендом. Соціальний вимір стосується можливості ідентифікації споживачем себе з певною суспільною групою. Духовний вимір – усвідомлення глобальної чи локальної відповідальності. Ментальний вимір – чуттєвість та особистісний вибір людини.

    На мою думку, для бренду Українського клубу аграрного бізнесу, ці виміри є дуже рельєфними і показовими.

Функціональний вимір: УКАБ є зручною платформою для спілкування керівників та власників великих агропромислових компаній. Асоціація проводить регулярні конференції, семінари та презентації, які надають можливість її членам бути в курсі останніх новин аграрного ринку. Варто зазначити, що заходи УАКБ є різноплановими. Деякі з них орієнтовані на топ-менеджмент та власників компаній, деякі – корисні для спеціалістів різних галузей АПК: молочного та м’ясного тваринництва, рослинництва, біоенергетики тощо. УКАБ забезпечує можливості для використання досвіду європейських експертів щодо підвищення ефективності аграрного бізнесу, дозволяє інтегруватися українським компаніям в європейські об’єднання виробників сільгосппродукції. З 2011 року УКАБ розпочав випуск інформаційно-аналітичного щомісячника «AgriFYI», який поширює новини українського агробізнесу та корисну статистичну інформацію про галузеві тенденції.

Соціальний вимір: УКАБ – об’єднання людей з високим соціальним статусом: власники великих компаній, успішні менеджери, висококваліфіковані експерти. Не зважаючи на коливання політичної кон’юнктури, на заходах, організованих УКАБ, завжди присутні керівники та провідні фахівці міністерств, народні депутати, представники авторитетних міжнародних організацій. Таким чином, сама участь в заходах УКАБ дозволяє учаснику ідентифікувати себе як члена елітної спільноти аграрної галузі.

Духовний вимір. УКАБ поділяє, разом з керівниками та спеціалістами підприємств АПК, моральну відповідальність за відродження українського села, передусім, у сфері ефективного виробництва. Не зважаючи на тісні контакти з владними структурами, УКАБ  займає гостру і принципову позицію щодо урядових рішень у галузі аграрної політики.

Ментальний вимір. Томас Гед визначає бренд, зокрема, як зв'язок, шлях до довіри, залучення до відносин та індивідуальність. Ці поняття цілком погоджуються з моїми особистими враженнями від спілкування з працівниками УКАБ. Генеральний директор УКАБ Володимир Лапа, один з провідних експертів України у галузі АПК, який з’являється на телеекранах не рідше, ніж галузевий міністр, уособлює для мене компетентність та відповідальність, президент організації, Алекс Ліссітца – стратегічне бачення та комунікабельність, а Інна Ільєнко, консультант з аграрних ринків  –  доброзичливість, європейський рівень професіоналізму та відкритість. Потужна команда, сильний бренд.

Створивши собі, протягом декількох років, чітке позиціонування як лідера інформаційних послуг для підприємств АПК, УКАБ розвиває свої ринкові позиції, пропонуючи споживачам ряд суббрендів, зокрема:

- AgriEvent, конференц-сервіс та івент-менеджмент у сфері АПК;

- AgriJob, проект працевлаштування у галузі сільгоспвиробництва;

- AgriMonitor, аналіз цінової динаміки сільгосппродукції;

- AgriBrend, визначення найбільш відомих брендів в агропромисловому комплексі України.

     Повертаючись до концепції 4D брендінгу, хочу звернути увагу на те, що бренд – це потужний інструмент управління організацією. Ця ідея є домінантною для всіх розділів вже згадуваної книги Томаса Геда. «Бренд з майбутнім – рульове колесо менеджменту», – саме так він оцінює функціональне призначення якісного бренду.

   Справді, чіткий та самоусвідомлений бренд організації полегшує керівникам  приймати рішення у самих різних областях управління. Бренд допомагає вибрати саме тих партнерів, працівників та клієнтів, які сприймають бренд і сприймаються брендом.

    Розвинутий бренд може виконувати роль корпоративного еталона, з яким можна звіряти правильність відповідей на різноманітні повсякденні питання, наприклад:

- чи приймемо ми на роботу цього працівника?

- кого ми злучаємо в якості нового члена організації?

- які заходи необхідно провести?

- про що наші інформаційні повідомлення та як вони виглядають?

 

Більш детально про специфічні аспекти брендінгу в контексті громадських організацій – в книзі «Дітям капітана Гранта. Професійний маркетинг для грантоїдів».

 

 

Ну і звісно в першоджерелах)) : Джек Траут, Ел Райс, Філіп Котлер, Едвард де Боно, Томас Гед та багато інших

Відгуки до допису

Залишати відгуки можуть лише зареєстровані користувачі

Щоб залишити відгук увійдіть у свій обліковий запис