УАП - Поети та глядачі "гойдалися" в Івано-Франківську на першому гепенінгу "ГОЙДАЛКА"

Поети та глядачі

Нещодавно в антикафе "Станція" успішно пройшов перший в Івано-Франківську театрально-поетичний гепенінг під назвою "ГОЙДАЛКА". Ініціатором, а також співорганізатором та учасником даного заходу був відомий поет Роман Бойчук. Разом із талановитою фотохудожницею та поетесою Маряною Сурмачевською Роман віднайшов новий спосіб представлення поезій – гепенінг.

 

Творчість у стилі гепенінг полягає в маніпулюванні об'єктами і людьми у просторі. Все це добре вдалося застосувати Роману та Мар'яні. Присутні змогли насолодитися творами у авторському прочитанні, а також були безпосередньо залучені до окремих мистецьких процесів гепенінгу. Митці задля яскраво-динамічного проведення заходу залучили такі основні атрибути:

 

- гойдалка, за гойдання якої відповідав навмання обраний присутній глядач (учасники кидали через спину чи із заплющеними очима клубок, попередньо прив'язаний до гойдалки);

 

- капелюх із віршами Романа та Мар'яни, які читалися присутніми глядачами, так само обраними "щасливим клубком".

 

Майстерне, із елементами театральної гри, авторське прочитання вишуканих і послідовно підібраних у своєрідний сюжет поезій Мар'яною Сурмачевською та Романом Бойчуком тримало присутніх у приємній напрузі на фоні постійного ритмічного погойдування символічної гойдалки, яку самі автори визначили, як внутрішній особистісний світ кожної людини, а надто творчої.

 

 

 

 

 

 

Суттєвою окрасою театрально-поетичного гепенінгу "ГОЙДАЛКА" стала його інсталяційна частина. Спеціально підібрані музичні композиції разом із дивовижними світлинами гармонійно доповнили образність цікавого та неординарного дійства.

 

І звісно ж, який мистецький захід без пісні? Спеціальним гостем "ГОЙДАЛКИ" став спільний друг Романа та Мар'яни, івано-франківський бард Андрій Маврик. Він виконав декілька авторських пісень в унісон із творчістю організаторів – на тему кохання, а також кілька  загальновідомих творів. До слова, глядачі співали разом з поетами і бардом.

 

 

Роман Бойчук та Мар'яна Сурмачевська, коментуючи подію, запевнили, що такий формат, як гепенінг, має всі шанси прижитися у арт-просторі. Адже на відміну від перфомансу, він дозволяє глядачу взаємодіяти з автором, роблячи захід невимушеним, яскравим і оригінальним.

 

Автори щиро дякують усім присутнім за участь у дійстві. Особливу подяку висловлюють господарям антикафе, барду Андрію Маврику та фотохудожнику, чиї роботи детально зафіксували щасливі миті мистецької події – Олександру Фітяку.

 

І про гепенінг…

Гепенінг (англ. happening — випадок, подія) — це різновид мистецтва дії (перформанс, мистецтво процесу, мистецтво демонстрації), один із проявів акціонізму, спрямованого на заміну традиційного художнього твору простим жестом, розіграною виставою, спровокованою подією. Певна форма дій, акцій, учинків, під час яких митці намагаються залучити глядачів до гри, сценарій якої намічений тільки приблизно. Вид рухомого твору, в якому навколишнє середовище, речі відіграють роль не менш вагому, ніж живі учасники акції. Гепенінг є ігровою імпровізацією, що дає вихід різноманітним підсвідомим спонуканням.

 

За повідомленням Романа Бойчука

Фото – Олександр Фітяк

12.12.2017

Джерело: https://www.facebook.com/