УАП - Кейс "Персонаж Капітошка - 412 000": письменниця Наталя Гузєєва виграла суд через порушення авторських прав

Кейс

За порушення авторського права на персонаж Капітошка суд зобов’язав "Видавництво "Навчальна книга – Богдан" виплатити автору Наталі Гузєєвій 412 000 гривень компенсації.

 

Крім того, видавництво зобов’язане сплатити судові витрати у сумі 8 000 гривень. Також Апеляційний суд Рівненської області зобов’язав "Рівнекнигу" припинити продаж зошита, на обкладинці якого зображено відомого багатьом українцям дитячого персонажа Капітошку.

 

Судова тяганина у справі тривала два роки. Приводом до судового позову Наталі Гузєєвої стало те, що "Видавництво "Навчальна книга – Богдан" зобразило персонажа Капітошку, співавтором якого є письменниця, на обкладинці зошита для дошкільнят "Цікава грамота". Видавництво керувалося лише дозволом іншого співавтора, не повідомивши про використання персонажа пані Гузєєву. Наклад зошитів було видано і виставлено примірники на продаж у комунальному підприємстві "Рівнекнига".

 

У підсумку відбулося два суди. Перший суд видавництво програло, і за рішенням мало сплатити 24 000 гривень компенсації для Наталі Гузєєвої. Проте не погодилося і подало позов на оскарження.

 

Про вирішення справи на користь Наталі Гузєєвої у Facebook повідомив патентний повірений Юрій Трачук, який представляв інтереси письменниці у суді. Пан Юрій прокоментував цю подію так: "Тобто позивачка є власником немайнових (невідчужуваних) авторських прав на образ "Персонаж Капітошка", що є частиною твору, яка може використовуватися і самостійно, а тому відповідно до ст. 9 Закону України "Про авторське право і суміжні права" визнається окремим твором, що може захищатися незалежно від інших об`єктів авторського права, що є складовою цього твору… У правовласниці все ж таки була надія, що знайдеться якийсь розумний вихід з цієї ситуації, тому що нахабно використали, не визнали цього. Але, на жаль, судовий процес показав, що ніхто не збирався виправити помилку. Тому було прийняте рішення оцінити збитки упущеної вигоди. Експертиза показала, що сума упущеної вигоди 412 тисяч гривень. За звичайних обставин правовласник отримав би ці кошти, якби з ним було укладено договір".

 

У "Рівнекнизі" повідомили, що зошит з зображенням Капітошки з продажу вже вилучили.

 

Фото: обкладинка зошита "Цікава грамота" з зображенням персонажа Капітошки

19.05.2017

Джерело: http://4vlada.com/