УАП - Чому 30 травня 2015 – особливий день для видавців +5 цікавих фактів

Чому 30 травня 2015 – особливий день для видавців +5 цікавих фактів

Шановні видавці, працівники поліграфії та книгорозповсюдження!

 

В останню суботу травня ви відзначаєте своє професійне свято.

 

Тож прийміть щирі привітання від Українського Авторського Порталу і побажання успіху, стрімкого польоту фантазії та мирного неба! :)

 

Обов’язково зберіться на творчі посиденьки!

 

А нижче –

5 цікавих фактів про книги та книгодрук

 

Перша в Україні книга українською мовою "Солоній і Хівря" Петра Гулака-Артемовського вийшла у 1819 році в Харкові.

 

Першою друкованою книгою, автором якої був українець за походженням, вважається видання "Прогностична оцінка поточного 1483 року…" (1483). Автор – Юрій Дрогобич (Котермак), син убого ремісника Михайла Котермака з Дрогобича, який став ученим з європейським іменем, одним з перших українських докторів філософії і медицини. Видав книгу відомий римський друкар Є. Зільберт тиражем близько 500 примірників.

 

Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

 

Найдавніший випадок конкуренції між українськими друкарями належить до першої половини XVII ст., коли Михайло Сльозка, заснувавши власну друкарню, мимоволі вступив в конкуренцію з іншими друкарями. Київський митрополит Петро Могила писав Львівському братству, що Сльозка шкодить і Київський друкарні: "Тільки зачнемо якісь книги друкувати, він упереджує і тим чинить нам прикрощі". Владика погрожував навіть відлучити Сльозку від церкви й проклясти, якщо той не вгамується. Але Сльозка не вгамувався та продовжував працювати, а братство не припинило з ним стосунків. Згодом братство уповноважило саме Сльозку як свого представника на похороні Петра Могили.

 

Першою книгою, надрукованою в Україні механічним способом, був "Апостол", виданий першодрукарем Іван Федоровим у 1574 році у Львові. Друкування "Апостола" тиражем близько 1000 примірників тривало приблизно рік.

Джерело: http://book-ua.net/