УАП - Безправний автор: скандальні справи Кіровоградщини і Дніпропетровська (ВІДЕО)

Безправний автор: скандальні справи Кіровоградщини і Дніпропетровська (ВІДЕО)

Українські автори дедалі частіше стають жертвами онлайн-піратів. Банальна звістка, і тим болючіша. Напередодні Всесвітнього дня книги й авторського права, який відзначатимемо 23 квітня, публікую інформацію про два скандали: гучний кіровоградський і менш гучний, проте затяжний дніпропетровський.

 

На інформацію про скандал в Олександрії (Кіровоградська область) натрапила на сайті новин Кіровограду – Novosti.kr.ua: В Олександрії спалахнув літературно-краєзнавчий скандал (ВІДЕО)

 

Суть: кількадесят книг з краєзнавства було розміщено в онлайн-доступі в електронному форматі без відома авторів цих книг, при цьому власники сайту Литературное наследие Александрии перекомпонували краєзнавчі праці. Сайт розпочав роботу з квітня 2016. Троє авторів-краєзнавців – Віктор Голобородько, Валерій Жванко і Надія Жахалова подали позови до суду.

 

 

Що ж на це – власник сайту? А від нього привіт авторам – замітка на головній сторінці:

 

"Увы, александрийский краевед Виктор Голобородько категорически против публикации своих книг, как и книг Валерия Жванко. Мы не знаем с чем это связано, проект изначально не несет никакой коммерческой направленности, создан исключительно для ознакомления широких слоев населения с историей и литературным наследием александрийщины, но когда нам ставят ультиматум "убирайте книги с сайта или будем общаться в суде за нарушение авторских прав" - сами понимаете, каков наш выбор. Увы.

Как оказалось, господин Голобородько настроен полностью закрыть сайт. Уже против настроены и другие правобладатели. Прекрасно, господа правообладатели, пишите какие книги убирать на почту poshta@lna.kr.ua, и не забывайте сюда заглядывать, так как будут появляться новые книги".

 

"…Мы не знаем с чем это связано…" - ? Схоже, власник сайту хоче сказати, що навіть не уявляв собі, що автор має право вибору: де йому розмістити свої праці…

 

Про другу справу дізналася з електронної пошти Українського Авторського Порталу. Письменниця Надія Ладоньщикова з Дніпропетровська розповіла свою історію. Одного разу вона надіслала електронні файли своїх книг в декілька видавництв. Відтоді авторка змушена до цього часу "виловлювати" онлайн-ресурси, де у вільному доступі розміщено її книги в електронному форматі, й писати скарги з проханням прибрати файли з вільного доступу. Ситуація загострена ще й тим, що більшість ресурсів, де піратським способом розміщено творчість пані Надії, знаходяться в Російській Федерації. Надія Миколаївна розповіла, що зверталася з цього приводу до правоохоронців як в Україні, так і в Росії. Нічого не вирішено. За її словами, її лякає кількість ресурсів, з якими можливо доведеться судитися…

 

Не знаю, коли в Україні відповідальні установи нарешті серйозно візьмуться до роботи і будуть усіляко сприяти запобіганню виникнення подібних випадків – на всіх рівнях. Схоже, тоді, коли вони, ці установи, нарешті з’являться.

 

У цих двох описаних випадках, крім негативу, є безсумнівний позитив: українські автори починають активну боротьбу за свої права, а не відмовчуються і не допомагають поширювати піратські джерела. Вони починають активно йти проти порушників, залучають до цього процесу ЗМІ та громадськість, шукають і звертаються у відповідні контролюючі органи. Звертають увагу своїх колег на ситуацію і таким чином закликають об’єднуватися у боротьбі за авторське право, закликають попереджати порушення.

 

Поки що таких авторів, які борються, значно менше, ніж загальна кількість українських авторів, які постраждали від дій піратів. У зв’язку з цим звертаюся до активних літературних організацій в Україні: останнім часом ви у партнерстві з видавництвами тощо організовуєте чимало заходів, спрямованих на навчання авторів: як створити твір такого-то жанру, як просувати свою творчість… То запрошуйте на такі заходи спікерів-фахівців, які роз’яснять / проведуть майстер-клас з питань авторського права для письменників. Це буде дуже корисно, адже в одному місці ви збираєте вразливу цільову аудиторію лекцій з авторського права – письменників!

 

Свого часу ми з колегами створили Український Авторський Портал. І на головній сторінці задекларували принцип: Ми принципово стоїмо на засадах визнання авторського права і неприйняття інтелектуального піратства, тому тільки автор має право завантажувати на портал власні твори.

 

Тобто, по-перше, автор має право вибору: розміщувати твори на УАП чи ні. По-друге, автор розміщує власні твори. По-третє, автор розміщує їх з обов’язковою можливістю отримання винагороди за скачані файли. По-четверте, автор як читач купує твори інших авторів, не відбираючи в колег можливість отримання винагороди. Так, наш ресурс закликає більшість онлайн-користувачів змінити напрям вектора свідомого вибору: зі "скачаю безкоштовно десь на сайтах – чому я маю платити?!" на "куплю твір / книгу, бо автор має право на винагороду". Спробуйте, насправді це просто.

 

З найкращими побажаннями для всіх авторів – напередодні Всесвітнього свята:

добра, здоров’я, активності, невичерпного натхнення, 

Наталя Богданець

 

Фото: головна сторінка ресурсу lna.kr.ua

18.04.2016

Джерело: http://novosti.kr.ua/