УАП - Архітектура Галісії

Інформація про автора

Архітектура Галісії

Іспанія з погляду архітектури та містобудування являє собою яскравий приклад змішання стилів, традицій, культурних особливостей. Складно сказати, що зачаровує тут більше - сучасність чи історичні пам'ятки. Зрозуміло лише, що уявити одне без іншого просто неможливо. Архітектура Іспанії настільки гармонійна та унікальна, що усвідомити це можна, лише приїхавши сюди. 

На формування зовнішнього вигляду цієї країни в різні епохи впливало її географічне розташування, яке сприяло численним завойовницьким нападам. Правителі змінювали один одного, а народи безумовно лишали свій слід в облаштуванні міст. Початок був покладений в період зародження іберійської культури, потім прийшли римляни, араби, а своє правління іспанці встановили значно пізніше.

Сьогодні ця країна стала симбіозом архітектурних традицій давньоримської епохи, мавританської, безпосередньо іспанської та сучасності. Архітектуру Іспанії можна схарактеризувати такими тезами: "у ній знайшлося зображення впливу численних воєн"; "змішання стилів, як в рамках міст, так і в межах однієї архітектурної споруди".

Архітектура римського періоду 

Іспанська архітектура в період давньоримського правління відрізнялася величними й вельми потужними спорудами. Все тут зводилося з метою підкреслити силу та перевагу імперії над іншими державами. 

Основними рисами будов цього періоду можна назвати: монументальність; строгу симетрію; прагнення до створення будівель, які мали утилітарний характер і служили скоріше для задоволення потреб римлян, ніж для звеличення нації; велика кількість прикрас; пишна обробка інтер'єру. Для будинків тієї епохи характерна наявність численних арок, куполів, склепінь, колон. 

Величним прикладом міці й монументальності в Галісії в місті Луго лишилася потужна фортеця-стіна, яка захищала табір військових того часу. Фортечна стіна має загальну довжину понад 2 кілометри й складається з 82 веж і 10 воріт. Масивне фортифікаційне спорудження вірно служило місту протягом століть, а зараз є туристичним центром і внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Мавританська спадщина 

Мавританська архітектура Іспанії переносить нас у казковий світ, який став втіленням нереальності та легкості конструкцій. Відмінними рисами арабського містобудування були: східний орнамент; використання в прикрасах букв арабського алфавіту (зображати фігури людей було заборонено релігією); куполи й арки. Дізнатися що це мавританський палац можна по садках і парках, що розміщенні поруч. Враховуючи трепетне ставлення цього народу, що виріс в пустелі, до води, його споруди супроводжує різноманіття фонтанів, ставків і внутрішніх двориків, які сприяють спогляданню довкола, неспішного способу життя і насолоди красою природи. Палацам арабської архітектури була властива дивна витонченість і розкіш. У Галісії ще де-не-де збереглися мотиви мавританської спадщини у вигляді оснащення балконів візерунковою мозаїкою.

Романська архітектура 

Архітектура в Іспанії XI-XIII століття відзначена новими віяннями у спорудженні різних будівель. Багато в чому вплив на цей етап справила Реконкіста - боротьба з арабським засиллям на іспанських землях. Значущим моментом в цей період стає вплив церкви на всі сфери життя, архітектура не виняток. Характерним для романської епохи стало будівництво неприступних фортець і будівель релігійної спрямованості. Зовнішній вигляд будівель стає досить суворим, але водночас не втрачає мальовничості. Будівельний матеріал - грубий камінь, єдиною прикрасою служить своєрідна ліпнина, захистом - неприступні зубці й численні сторожові вежі. 

Готика 

Перехід з XIII століття в століття XIV став початком нового віяння в архітектурному мистецтві, яке отримало назву «готика». Творцями її вважаються монахи-цистерціанці, основними життєвими принципами яких були аскеза і духовне вдосконалення. Фахівці виділяють такі риси цього напрямку: стрілчасті склепіння; капели; зростання будівлі завширшки; гладкі стіни з розпливчастим орнаментом. 

Відродження 

Період Відродження, що наступив відразу за Середньовіччям, вніс свої зміни під зовнішнє оздоблення іспанських міст. За часом він збігся з XIV-XVI століттями та, судячи з назви, означав повернення до античних цінностей і форм. Архітектори Іспанії знову звернули свій погляд до римських будівель і реанімували головні постулати їх інженерних конструкцій - сувору геометрію, симетрію, пропорції. Складна композиція середньовічних будівель була розбавлена ​​стрункими рядами колон, пілястрів, арок. Всі 13 міст, які значаться в списку ЮНЕСКО, зберегли свідоцтва цієї епохи.

Іспанська стиль в архітектурі має і своє специфічний напрямок, яке виникло в результаті злиття особливостей арабського стилю, Ренесансу та готики. Його поширення збіглося з XV-XVI століттями. Авторство належить мусульманам, які продовжували населяти Піренейський півострів після завоювання іспанцями. Перший час вони ще володіли правом вести спосіб життя, властивий цьому народові, сповідувати свою релігію. Падіння в XV столітті Гранади призвело до насильницького навернення мусульман в християнську віру. Дані історичні події не могли не відбитися і на архітектурі міст. Будівлям, які побудовані в цій стилістиці, притаманна цегляна кладка, арки у вигляді підкови, склепінні перекриття, набірні стелі з дерева, розкішний декор. Яскравим прикладом мудехар є кріпосна стіна Авіли - монастир Сан-Бернардо. 

Бароко 

У перекладі з італійської цей термін позначає «химерний», «дивний». За часом розквіт цього стилю припав на XVII-XVIII століття. Відмінною рисою його є надзвичайна пишність оздоблення та архітектурних форм. Для нього характерні масивні колонади, скульптури, що прикрашають фасади, складні куполи. 

На рубежі XVII - XVIII ст. саме Галісія та Андалусія, перетворилися на центри великомасштабного будівництва. Іспанське бароко було наділене особливими рисами, які багато в чому сформувалися завдяки творчості Хосе Беніто-де-Чуррігера. Прикметами його застиглої музики стали химерні форми, хаотичні елементи декору. 

Саме в Галісії, зокрема, в місті численних паломників Сантьяго де Компостела в першій половині XVIII ст. було створено шедевр архітектури іспанського бароко - фасад кафедрального собору Обрадора (1738-1747). Автором проєкту виступив Фернандо Касас де Новоа.

Бароковий храм, побудований на романському ґрунті зовсім по готичному злітає вгору. Він має три ряди величезних двоярусних вікон, обрамлених ясно позначеними виступами та поглибленими елементами, що їх оточують. Відрізняючись філігранною витонченістю виконання, порівнянною з роботою ювеліра, фасад храму утворює декорацію, яка виступає у всій своїй красі в міському середовищі, виділяючись значністю вигляду й активною грою світла й тіні.

Сучасність 

Особливу увагу громадськості сьогоднішній вигляд іспанських міст став завойовувати всього 20 років тому. Завдяки таким містам, як Більбао і Валенсія, світ побачив, що і сьогодні цій країні є чим пишатися. Вежа Агбар, яка є найбільш впізнаваною будівлею в Барселоні, була відкрита у 2005 році, як символ XXI сторіччя. Висота споруди сягає 145 метрів, автором проєкту став француз Жан Нувель. Ще однією визначною пам'яткою сьогоднішньої епохи є Місто науки й мистецтв у Валенсії. Його будівництво було здійснено завдяки архітекторові Сантьяго Калатрава, який був натхненний французьким парком Futuroscope і побудував величезний розважальний центр у Валенсії. Загальна площа будівлі - 350 000 квадратних метрів, на яких розташувалися сім павільйонів, присвячених різним галузям мистецтва. Сучасна архітектура Іспанії - це ще й музей Гуггенхайма в Більбао. Для його будівництва було використано складніше програмне забезпечення, яке більше властиво аерокосмічній сфері. 

Безумовно, вигляд сьогоднішній Іспанії продовжує змінюватися, поповнюючись все новими та новими свідченнями прогресу людських можливостей, але уявити цю країну без пам'яток старовини так само неможливо, як і Європу без самої Іспанії.

30.01.2016

Відгуки до допису

Залишати відгуки можуть лише зареєстровані користувачі

Щоб залишити відгук увійдіть у свій обліковий запис