УАП - 10 романів-антиутопій, написаних ще до "1984" Джорджа Орвелла

10 романів-антиутопій, написаних ще до

"1984" Джорджа Орвелла є одним з найпопулярніших антиутопічних творів. Прикметник «орвеллівський» внесено до Оксфордського словника англійської мови. І словосполучення "старший брат" вже давно ввійшло до нашого лексикону. Це варто знати всім: тема антиутопічного світу була порушена ще до написання "1984", і нижче представлено декілька найцікавіших з цих романів.

 

1. Семюель Батлер, "Едін" (1872)

 

Сатирико­фантастичний роман, в якому анаграма слова "ніде" взята як назва, і підкреслює абсурдність відносин в буржуазному світі, описаного в книзі. Особливістю роману є поєднання утопії і сатири. Це розповідь англійця про перебування в країні, де все суперечить здоровому глузду. "Едін" нагадує Нову Зеландію, де Батлер жив певний час, але насправді він приховано висміює порядки тогочасної Англії. Також автор розглядає можливість того, що машини еволюціонують за моделлю Дарвіна, аж поки не зможуть завоювати світ. Ця ідея прийшла до нього задовго до "Термінатора" Шона Хатсона.

 

2. Едвард Бульвер­-Літтон, "Прийдешня раса" (1871)

 

В цьому творі розповідається про підземну расу надлюдей, які володіють надзвичайно розвинутою психікою та можуть повелівати природою за допомогою магічної сили. Цим створінням невідомий страх смерті й вони готові на будь-які жертви заради вищої цілі, суть якої в благополуччі їхньої раси.

 

3. Ентоні Троллоп, "Визначений термін" (1882)

 

Роман видано перед смертю автора. В ньому йдеться про вигадану республіку Британнулу. Головний герой — президент республіки, для перерозподілу ресурсів, пришвидшення модернізації й розвитку держави хоче разом з сенатом ввести критичний вік для громадян – 67, після досягнення якого їм потрібно буде зробити евтаназію.

 

4. Маргарет Оліфант, "Країна тьми" (1887)

 

Це коротка історія, написана улюбленим автором королеви Вікторії про пекельний світ на манер "Божественої комедії" Данте. В ній ідеться про жахливе життя рабів вікторіанської епохи.

 

5. Джек Лондон, "Залізна п'ята" (1908)

 

За сюжетом, роман являє собою автобіографічний рукопис американської революціонерки XX століття Евіс Евергард, знайдений лише в XXVII столітті, в епоху Братства Людей. Передмова і всі примітки написані кореспондентом XXVII століття, що знайшов рукопис. В творі вперше порушується тема олігархії як політико­фінансового конгломерату.

 

6. Едвард Морган Форстер, "Машина зупиняється" (1909)

 

Фантастична антиутопія про хворобливу залежність людей від техніки. Автор "передбачив" Інтернет, відеоконференції, соціальні мережі та інші звичні сучасникам речі.

 

7. Герберт Веллс, "Сплячий прокидається" (1910)

 

Науково­фантастичний роман англійського письменника Герберта Веллса. Є однією з перших у науковій фантастиці книг про футуристичний світ, а також однією з перших антиутопій. Книга значно вплинула на розвиток фантастики про майбутнє. Перша редакція роману вийшла в 1899 році під назвою "Коли сплячий прокинеться" (англ. When the Sleeper Wakes).

 

8. Євгеній Замятін, "Ми" (1924)

 

Роман­антиутопія написаний у формі щоденника, який веде головний герой. Дія розгортається у XXVI ст. Описується суспільство жорсткого контролю над особистістю: імена і прізвища замінені буквами і номерами, держава контролює навіть сексуальне життя. Суспільством, ідейно заснованим на сайнтизмі й запереченні фантазії, керує "виборний" на безальтернативній основі "Добродійник".

 

9. Олдос Гакслі, "Прекрасний новий світ" (1932)

 

Дія розгортається в Лондоні далекого майбутнього (у 26 столітті християнської ери, а саме в 2541 році). Люди на всій Землі живуть в єдиній державі, суспільство якої є суспільством споживання. Ведеться нове літочислення — Ера Т — від появи Форда Т. Споживання зведено в культ, символом споживчого бога виступає Генрі Форд, а замість хресного знамення люди "осіняють себе знаком Т". Автор, онук видатного біолога Томаса Генрі Гакслі, побудував світ свого роману, вклавши в нього власне ставлення до сучасного йому американського суспільства. Суспільство року 632­го – гармонійне, щасливе, гуманне й засноване на досягненнях науки й техніки. Людей вирощують у пробірках, ретельно відбираючи генетичний матеріал для створення як працівників полів і заводів, так і керівників держави. Шляхом генетики та виховання у людей формують повне сприйняття призначеного для них статусу в суспільстві. У суспільстві панує абсолютна сексуальна свобода — кожен належить всім однаково. Лише народжувати дітей не можна, але нікому таке й на думку не спало б. Сім'ї, звісно, немає, тож немає сімейних чвар.

 

10. Айн Ренд, "Гімн" (1938)

Події відбуваються у невизначений час в майбутньому, коли людство повернулось до темних часів внаслідок вад ірраціональності та колективізму, порожнечі соціалістичного мислення та соціалістичної економіки. Технологічний прогрес детально планують (якщо він взагалі дозволений), а поняття індивідуальності знищено. Головний герой відкриває електрику та пропонує використовувати сили природи на благо людства. Проте люди вже звикли жити в первісному страху й не вірять у силу розуму. Ренд проводить чітку межу між цінностями "соціалізму / комуни" – рівності та братерства і цінностями капіталізму, такими як цілеспрямованість та індивідуальність.

 

03.11.2015

Джерело: http://interestingliterature.com/